ДАН УСТАНОВЕ ПУ „ВЕРА ГУЦУЊА"

ДАН УСТАНОВЕ ПУ „ВЕРА ГУЦУЊА

Минуло је 130 година када се зачела идеја да се у Сомбору отвори забавиште. Никола Вукичевић, наш цењени педагог, новинар и директор Учитељске школе предлаже да се у Сомбору отвори забавиште.
Никола Вукичевић је 23. септембра 1883. године отишао у Будимпешту да се упозна са „устројством" тамошњих забавишта како би по узору на њих сомборској општити дао предлог за оснивање истих. Припрема за отварање забавишта ће трајати више од годину дана јер поред новца требало је обезбедити и дозволу званичних власти.
На очеве, у недељу 22. децембра 1885.године отворено је прво наше забавише са скромном, али значајном свечаношћу. Госпођица Олга Павловић је, како би ми то рекли, на конкурсу изабрана за забавиљу и послата у Будимпешту да заврши течај. Госпођица Павловићева, пробавивши годину дана у Будимпешти, положила је испит за забавиље са одличним успехом и вратила се у Сомбор да дуг свој врати честитој сомборској општини.
Општина Сомборска опуномоћила је Месни школски одбор да опреми зававиште играчкама, училима и намештајем и када је све то готово и спремно било, 16. децембра почело је уписивање деце од 4 до 6 година. У свечаној украшеној дворани забавишта у улици Златне греде сакупило се после 11 часова одабрано друштво. Ученици учитељске школе су одржали пригодан програм, а „беседу" је одржао Никола Вукичевић, управитељ свих ондашњих просветних завода.
„Ове прве године било је у забавишту том 18 мушке и 20 женске, свега 38-моро деце. Деца су се ова под руковођењем искусне забавиље, госпођице Олге Павловић, сваки дан изузимајући одређене полудневне одморе и празнике , по три часа пре и два часа послеподне, пријатно забављала...."
Забавиште је посетио 1886. године др Ђорђе Натошевић и изјавио је „потпуно своје задовољство како са радом забавишта тако и са забавишним просторијама, красним намештајем и училима са којима је честита сомборска општина снабдела ово наше прво забавиште"
1946. је основан дечји дом „Вера Гуцуња" у Сомбору за прихватање деце палих бораца.
18. октобра 1958 године Народни одбор општине Сомбор донело је следеће решење:
1. Назив установе је дечје обданиште „Вера Гуцуња" са седиштем у Сомбору, Петра Бојовића, венац бр.3
2. Дечије обданиште „Вера Гуцфуња" је установа са самосталним финансирањем;
3. Задатак установе је заштитга деце и мајки, у циљу задовољења општих потреба становништва;
4. Основна и обртна средства установе обезбеђује оснивач;
5. Орган управљања установе је Управн и одбор од 9 чланова, које именује оснивач тако да три члана буду из реда колектива установе, укључујући и управника који је члан управног одбора по положају.

Од 20. октобра 1958. управник је Менарски Софија.

1963. године извршена је интеграција дечјег обданишта са управом дечјих вртића и Пионирским домом „Мита Васиљевић" у Сомбору и фирма је остла дечје обданиште „Вера Гуцуња"
1966. године дечје обадниште је променило назив у Дечји вртић „Вера Гуцуња", а 1973. од 01. јанурара Дечјем вртићу су припојене и Дечје јаслице „Ружица Рип", а фирма је гласила Дечји вртић „Вера Гуцуња", Сомбор.

У овако јединственој радној организацији резултати су били видни. Материјална база установе се побољшавала. Самоуправна интересна заједница за предшколско образовање и васпитање финансирала је потребе васпитно-образовног рада.
А данас Предшколска установа „Вера Гуцуња" реализује васпитно-образовни рад у 33 објекта у граду и у насељеним местима, у 85 васптиних група са 1829 уписане деце о којима бригу воде 189 стално запослених.
Од ове године „богатији" смо за још један објекат који смо добили захваљујући доброчинству породице Ђанић која је, великим хуманим гестом, који се огледао у поклањању породичне куће учинила срећним 32 малишана целодневне припремнопредшколске групе.
Нашу свечаност поводомј 130 година постојања предшколства у граду Сомбору увеличала је г-ђа Ана Ђанић, дародавац куће.

Фото галерију са ове свечаности можете погледати уколико кликнете овде.

Поделите текст: